חוזרים ללימודים

בטור הנוכחי נתמקד בשובם של התלמידים לספסל הלימודים.

חשוב לזכור כי טבעו של ילד לאהוב משחקים ולברוח מלימודים, וכמטבע לשונם של חז"ל: "כתינוק הבורח מבית הספר"… ולא רק ילד, אלא גם בחור בישיבה, לולא שישכנע את עצמו שהגיעה העת לשוב לישיבה, הוא ימצא עוד מקומות שעדיין לא טייל בהם…

נתחיל בגילאי ביה"ס. החזרה למסגרת חייבת להיות הדרגתית ומלווה בהכנה נפשית נאותה. אם הקו האדום לשעת שינה בימי החופש היה 11:00, בשבוע האחרון צריך לעמוד על השעה 10:00 עד להגעה לשעת השינה הרצויה. גם בקימה, חשוב להרגיל את הילדים – בנחת רוח – לכך שהם מסוגלים להתלבש לבד ולהכין לבד את הסנדויצ'ים. ככל שיהיו פחות תלותיים, כך ייטב להם בעתידם. מספר ימים לפני תחילת הלימודים, חשוב לדבר איתם על הגננת או המורה שיהיו להם בשנה הבאה, ולעודד אותם למלא את המטלות מבחינה לימודית והתנהגותית.

רכישת מכשירי כתיבה, ספרים, מחברות, עטיפות, קלמרים וכד', הינה סוגיא בפני עצמה, המחירים מתחילים משקלים בודדים ועד עשרות שקלים לפריט. אך חשוב שההתנהלות לפני ובעת הקניה תהיה  חיובית. כגון: "איזה יופי, אנחנו נלך לקנות עטיפות חדשות לקראת השנה החדשה…". לעשות זאת בשמחה ובאוירה של רעננות לקראת שנת הלימודים החדשה.

לגבי גובה התשלום, אם זה עניין של איכות חשוב לקנות איכותי גם אם הוא יותר יקר, בכדי שישמר לאורך זמן. אולם, לא-פעם המחיר הגבוה רק מסמל את המותג כגון: "עטיפות ברביקיו". כאן ההמלצה היא לקחת את הדרך האמצעית, שביל הזהב, כפי שכותב הרמב"ם. כלומר לא את הזול ביותר ולא את היקר ביותר, אלא באמצע. זה עיקרון ודרך חיים לחיות די בצניעות ולא לקנות תמיד את הדברים ה'בומבסטיים' שינקרו לחברים את העיניים. הנהגה כזו מקנה לילדים ערכים חשובים כמו ענוה והתחשבות בזולת "ואהבת לרעך כמוך". מי שאומן בבית הוריו להסתפקות במועט, ייקל עליו להסתגל לתקופות השונות בחייו. אף אחד לא יבטיח לילד שכל חייו יאכילו אותו בכפית זהב…

ישנה נקודה נוספת שתסייע לילד להתחבר לביה"ס, אם נלמד את הילד לעטוף את הספרים ולסדר את הילקוט בעצמו או שלפחות נעשה זאת יחד איתו. השקעה זו מצידו תוליד חביבות וקשר רגשי  לספרים, לילקוט וכו'. יסוד זה לימדונו חז"ל שחביב על אדם קב פירות שלו (מידה שהייתה נהוגה בזמן חז"ל) יותר מתשעה קבין של חברו, ומסביר רש"י כיון שפירות שעמל ויגע עליהם, הוא נקשר אליהם וממילא ערכם בעיניו יותר מפירות שקיבל במתנה מחבירו. בדורנו דור השפע והאינסטנט, אין הרבה הזדמנויות ליצירות מיוחדות שהן יגיע כפיו של האדם כי הכל כל כך זול ומוכן. לכן לפחות ננצל בבית את ההזדמנויות המועטות ליהנות מעטיפות ספרים, מאפיית עוגיות, מלאכת יד ועוד.

יה"ר שבע"ה מעבר הילדים מהחופש ללימודים יהיה קל ונעים ונזכה כולנו לשפע נחת יהודית מצאצאינו.

הרב אביאל עמשלם שליט"א
יועץ נישואין וחינוך ילדים "זיו התורה"

כתבות נוספות:

תוכניה ערב שבועות תשע"ו

לבחור בחיים של כוח! סדנה חדשה במדרשת שבילי השושנים

מסיבת פורים תשע"ו במדרשיית שבילי השושנים

טבת תשע"ו- מדרשת שבילי השושנים

תוכניה למדרשת שבילי שושנים חודש כסלו תשע"ו

תוכניה של שבילי השושנים לחודש אלול תשע"ה

תוכניה של מדרשת שבילי השושנים לחודש תמוז תשע"ה

הרצאות בחודש תמוז תשע"ה במדרשת שבילי השושנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *